Arama:

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Dizileme için örneklerimi nereye ve nasıl göndermeliyim?

– Ostim OSB Mah. 100. Yıl Bulvarı, No:55, Ostim Prestij A/46, Yenimahalle, Ankara adresine herhangi bir kargo şirketi aracılığıyla ile örneklerinizi gönderebilirsiniz.

2. Dizileme hizmetlerinin geri dönüş süresi nedir?

-Çalışma kapsamına bağlı olmak üzere dönüş süresi değişkenlik göstermektedir. Kısaca, Sanger dizileme, amplikon dizileme ve metagenomik dizilemeler 10 gün, RNAseq, WES ve GBS gibi yüksek kapasiteli dizilemeler 3-4 hafta içinde yapılarak tarafınıza sunulmaktadır.

3. Dizileme için hangi platformları kullanıyorsunuz?

– Amplikon dizilemeler için Illumina Miseq, WES, RNAseq, WGS, GBS için Illumina Novoseq, uzun okumalar için 10X genomics, PacBio ve Oxford Nanopore platformalarından yararlanmaktayız.

4. Dizileme kalitesini nasıl garanti ediyorsunuz?

– Dizileme üzere gönderilen örneklerin kalite ve kantine tayini konusunda yeterlilik sağlanması koşulu ile dizileme hizmetlerinin tamamı %100 garanti kapsamındadır.

5. Her bir örnek için kaç numune (biological replicates) göndermeliyim?

– Çalışma kapsamında değişmek üzere genellikle üç tekrar (yada iki tekrar)lı olarak örnek göndermeniz tavsiye edilmektedir.

6. Dizileme için başlangıç materyalim hangi seviyede olmalıdır?

– DNA ve RNA örneklerinin degrede olmaması en önemli koşullardan biri olup her bir çalışma özelinde ilgili örneğin kalite ve kantite gereksinimi değişmektedir.

  • Genel olarak A260/280 değeri 1.8-2.1 (spektrofotometrik ve florimetrik) olan kalitede.
  • Plazmit DNA ≥ 50 ng/ul, toplam hacim 25-50 ul.
  • PCR amplifikasyon ürünü ≥100 ng/ul, toplam hacim 25-50 ul.
  • Genomik DNA ≥ 50-100 ng/ul, toplam hacim 25-50 ul.
  • RNA Bioanalyzer ölçümlerinde (RIN>8) 50 ng/ul, toplam hacim 25-50 ul.

7. Dizilenmiş örneklerimin ham verisi (raw data) nasıl teslim edilir?

– .FASTq, .BAM, .SAM, .VCF gibi büyük veriler barındıran dosyalar FTP linki yada harici taşınabilir bellek ile tarafınıza ulaştırılmaktadır.

8. Hazırlanan proforma’nın geçerlilik süresi ne kadardır?

– Proformalar yaklaşık bir ay (30 gün) için geçerlidir.

9. FicusBio, dizileme/test/proje sonuçlarımı ne kadar süre saklar?

– Elde edilen tüm veriler 3 ay süreli olarak saklanmaktadır.

10. FicusBio, verimin/projemin güvenliğini nasıl garanti eder?

– Çalışma başlanmadan önce yapılan iki taraflı sözleşme kapsamında mutabakata varıldıktan sonra başlayan projeler gizlilik ve veri güvenliği bakımından hukuki olarak garanti altına alınmaktadır.

11. FicusBio’yu benzer hizmetleri veren diğer şirketlerden ayıran fark nedir?

– FicusBio, bünyesinde barındırdığı nitelikli altyapı ve ekip ile projelerin tamamına bilimsel yaklaşım ve uluslararası kabül gören deneysel uygulama/analiz çözümleri sağlamaktadır. Uluslararası danışma kurulunun sunduğu görüşler ile etki değeri yüksek dergilerde editörlük ve hakemlik görevleri olan danışmanları sayesinde projelerin en doğru şekilde tamamlanması sağlanmaktadır. Uluslararası anlaşmaları çerçevesinde en ileri teknolojiyi hizmetinize sunan FicusBio çalışmalarınız başarılı olarak tamamlanması konusunda sizi tüm süreç boyunca yakın ilgi ve hızlı dönüş ile desteklemektedir.

12. FicusBio proje ortaklığına açıkmıdır?

– Ar-Ge kapsamında projelerin yürütülmesi, ortak projeler geliştirilmesi, uluslararası seviyede nitelikli çalışmalara ve proje konsorsiyumlarına katılma konularında FicusBio daima bir sanayi partneri olarak konumlanmaktadır.